PHP00805E80R6BST1
DigiKey Part Number
PHP00805E80R6BST1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHP00805E80R6BST1
Description
RES SMD 80.6 OHM 0.1% 5/8W 0805
Detailed Description
80.6 Ohms ±0.1% 0.63W, 5/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Thin Film
EDA/CAD Models
PHP00805E80R6BST1 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.84mm)