PHP00603E1002BST1
DigiKey Part Number
764-1103-2-ND - Tape & Reel (TR)
764-1103-1-ND - Cut Tape (CT)
764-1103-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHP00603E1002BST1
Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 3/8W 0603
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms ±0.1% 0.375W, 3/8W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PHP00603E1002BST1 Models
Category
Features
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.51mm)