MPMT10011003AT1
DigiKey Part Number
MPMT-1K/100KTR-ND - Tape & Reel (TR)
MPMT-1K/100KCT-ND - Cut Tape (CT)
MPMT-1K/100KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPMT10011003AT1
Description
RES NTWRK 2 RES 1K, 100K OHM
Detailed Description
1k, 100k Ohm ±0.1% 100mW Power Per Element Voltage Divider 2 Resistor Network/Array ±25ppm/°C TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MPMT10011003AT1 Models
Power Per Element
100mW
Series
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Resistance (Ohms)
1k, 100k
Tolerance
±0.1%
Size / Dimension
0.113" L x 0.051" W (2.86mm x 1.30mm)
Resistor Matching Ratio
±0.05%
Height - Seated (Max)
0.044" (1.12mm)
Resistor-Ratio-Drift
±2ppm/°C