MPMA10015001AT1
DigiKey Part Number
764-1015-2-ND - Tape & Reel (TR)
764-1015-1-ND - Cut Tape (CT)
764-1015-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPMA10015001AT1
Description
RES NETWORK 2 RES 1K, 5K OHM
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1k, 5k Ohm ±0.1% 100mW Power Per Element Voltage Divider 2 Resistor Network/Array ±25ppm/°C TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Category
Power Per Element
100mW
Manufacturer
Vishay Dale Thin Film
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Circuit Type
Voltage Divider
Applications
Voltage Divider (TCR Matched)
Resistance (Ohms)
1k, 5k
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±0.1%
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Number of Resistors
2
Supplier Device Package
SOT-23
Resistor Matching Ratio
±0.05%
Size / Dimension
0.113" L x 0.051" W (2.86mm x 1.30mm)
Resistor-Ratio-Drift
±3ppm/°C
Height - Seated (Max)
0.044" (1.12mm)