FC0603E50R0DST1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Dale Thin Film
In Stock: 5.916
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale Thin Film
In Stock: 33.275
Datasheet
50 Ohms ±0.5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) RF, High Frequency Thin Film
FC0603E50R0DST1
DigiKey Part Number
FC0603E50R0DST1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FC0603E50R0DST1
Description
RES SMD 50 OHM 0.5% 1/8W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FC0603E50R0DST1 Models
Category
Features
RF, High Frequency
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.84mm)