561R10TCCV39BA
DigiKey Part Number
1896-561R10TCCV39BA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
561R10TCCV39BA
Description
CAP CER 3.9PF 1KV NP0 RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.9 pF ±0.5pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
561R10TCCV39BA Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Features
Low Dissipation Factor
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.252" Dia (6.40mm)
Tolerance
±0.5pF
Height - Seated (Max)
0.377" (9.58mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.252" (6.40mm)