VDRS07H460TGE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
750 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 9mm
VDRS07H460TGE
DigiKey Part Number
56-VDRS07H460TGETR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VDRS07H460TGE
Description
VDR ST 07D 1200A 460V SLF16 TAPE
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
825 V
Manufacturer
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
63J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
75 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
460 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
615 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
675 V
Package / Case
Disc 9mm
Varistor Voltage (Typ)
750 V