VDRH10S300BSE
DigiKey Part Number
BC3416-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VDRH10S300BSE
Description
VARISTOR 470V 3.5KA DISC 12MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 12mm
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Manufacturer
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Current - Surge
3.5 kA
Series
Energy
85J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
240 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Maximum DC Volts
385 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 12mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V