SMDY1472MY5UDR
DigiKey Part Number
56-SMDY1472MY5UDRTR-ND - Tape & Reel (TR)
56-SMDY1472MY5UDRCT-ND - Cut Tape (CT)
56-SMDY1472MY5UDRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDY1472MY5UDR
Description
SMDY1 X760Y500VAC 4700PF 20% Y5U
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF ±20% 760VAC Ceramic Capacitor Y5U 2-SMD
EDA/CAD Models
SMDY1472MY5UDR Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.638" L x 0.575" W (16.20mm x 14.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.157" (4.00mm)