SMDY1152MY5UCR
DigiKey Part Number
56-SMDY1152MY5UCRTR-ND - Tape & Reel (TR)
56-SMDY1152MY5UCRCT-ND - Cut Tape (CT)
56-SMDY1152MY5UCRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDY1152MY5UCR
Description
SMDY1 X760Y500VAC 1500PF 20% Y5U
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1500 pF ±20% 760VAC Ceramic Capacitor Y5U 2-SMD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMDY1152MY5UCR Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Flame Retardant
Series
Ratings
X1, Y1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
2-SMD
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.465" L x 0.339" W (11.80mm x 8.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.157" (4.00mm)