PR02000201200JA100
DigiKey Part Number
BC4760CT-ND - Cut Tape (CT)
BC4760TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PR02000201200JA100
Description
RES 120 OHM 5% 2W AXIAL
Detailed Description
120 Ohms ±5% 2W Through Hole Resistor Axial Automotive AEC-Q200, Flame Retardant Coating, Fusible, Safety Metal Film
EDA/CAD Models
PR02000201200JA100 Models
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Size / Dimension
0.154" Dia x 0.394" L (3.90mm x 10.00mm)