PR02000201000JR500
DigiKey Part Number
56-PR02000201000JR500TR-ND - Tape & Reel (TR)
56-PR02000201000JR500CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PR02000201000JR500
Description
RES 100 OHM 5% 2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms ±5% 2W Through Hole Resistor Axial Automotive AEC-Q200, Flame Retardant Coating, Fusible, Safety Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PR02000201000JR500 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Automotive AEC-Q200, Flame Retardant Coating, Fusible, Safety
Series
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.154" Dia x 0.394" L (3.90mm x 10.00mm)