MKP385510160JPP2T0 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for MKP385510160JPP2T0 is not available
MKP385510160JPP2T0
DigiKey Part Number
MKP385510160JPP2T0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKP385510160JPP2T0
Description
CAP FILM 1UF 5% 1.6KVDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 550V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Packaging
Tray
Size / Dimension
1.654" L x 0.945" W (42.00mm x 24.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.732" (44.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
550V
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
1600V (1.6kV)