MKP385375125JIM2T0 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for MKP385375125JIM2T0 is not available
MKP385375125JIM2T0
DigiKey Part Number
MKP385375125JIM2T0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKP385375125JIM2T0
Description
CAP FILM 0.075UF 5% 1.25KVDC RAD
Detailed Description
0.075 µF Film Capacitor 450V 1250V (1.25kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Packaging
Tray
Size / Dimension
1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
450V
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - DC
1250V (1.25kV)