MBA02040C5620FRP00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 2.923
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 1.481
Datasheet
Parametric Equivalent
562 Ohms ±1% 0.4W Through Hole Resistor Axial Automotive AEC-Q200 Metal Film
MBA02040C5620FRP00
DigiKey Part Number
BC562XTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBA02040C5620FRP00
Description
RES 562 OHM 0.4W 1% AXIAL
Detailed Description
Mfr
Features
Automotive AEC-Q200
Series
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)