MBA02040C5362FCT00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 880
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
53.6 kOhms ±1% 0.4W Through Hole Resistor Axial Automotive AEC-Q200 Metal Film
MBA02040C5362FCT00
DigiKey Part Number
MBA02040C5362FCT00-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBA02040C5362FCT00
Description
RES 53.6K OHM 0.4W 1% AXIAL
Detailed Description
Mfr
Features
Automotive AEC-Q200
Series
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)