MBA02040C2002FCT00
DigiKey Part Number
BC3255CT-ND - Cut Tape (CT)
BC3255TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBA02040C2002FCT00
Description
RES 20K OHM 0.4W 1% AXIAL
Detailed Description
20 kOhms ±1% 0.4W Through Hole Resistor Axial Automotive AEC-Q200 Metal Film
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)