MBA02040C1004FRP00
DigiKey Part Number
BC1.00MXTR-ND - Tape & Reel (TR)
BC1.00MXCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBA02040C1004FRP00
Description
RES 1M OHM 0.4W 1% AXIAL
Detailed Description
1 MOhms ±1% 0.4W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Category
Power (Watts)
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)