MAL225987181E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
180 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 700mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
MAL225987181E3
DigiKey Part Number
56-MAL225987181E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL225987181E3
Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
1.34 A @ 100 Hz
Packaging
Box
Ripple Current @ High Frequency
2.01 A @ 10 kHz
Impedance
500 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
700mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C