MAL225979181E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
180 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 770mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
MAL225979181E3
DigiKey Part Number
56-MAL225979181E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL225979181E3
Description
CAP ALUM 180UF 20% 500V SNAP TH
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
1.44 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.16 A @ 10 kHz
Impedance
590 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
770mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C