MAL225959271E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 103
Datasheet
270 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 490mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
MAL225959271E3
DigiKey Part Number
56-MAL225959271E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL225959271E3
Description
CAP ALUM 270UF 20% 500V SNAP TH
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
1.89 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.835 A @ 10 kHz
Impedance
370 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
490mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C