MAL225952561E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Cornell Dubilier Knowles
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 1
TDK
In Stock: 560
TDK
Nichicon
In Stock: 242
Nichicon
560 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 230mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
MAL225952561E3
DigiKey Part Number
56-MAL225952561E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL225952561E3
Description
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP TH
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
2.31 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.465 A @ 10 kHz
Impedance
160 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
230mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C