MAL225779151E3
DigiKey Part Number
56-MAL225779151E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL225779151E3
Description
CAP ALUM 150UF 20% 500V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 1.41Ohm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.23 A @ 100 Hz
Packaging
Box
Ripple Current @ High Frequency
1.722 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
1.23 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.41Ohm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C