MAL225659562E3
DigiKey Part Number
MAL225659562E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL225659562E3
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 100V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5600 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 47mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
3.51 A @ 120 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
47mOhm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C