MAL225050472E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 249
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
TDK
4700 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
MAL225050472E3
DigiKey Part Number
56-MAL225050472E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL225050472E3
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
2.508 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.3 A @ 100 kHz
Impedance
18 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.673" (42.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C