MAL219857121E3
DigiKey Part Number
MAL219857121E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL219857121E3
Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 796mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
1.13 A @ 100 Hz
Impedance
600 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
796mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 85°C