MAL219359391E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 23
Datasheet
TDK
In Stock: 0
Chemi-Con
In Stock: 196
Nichicon
In Stock: 85
390 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 360mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
MAL219359391E3
DigiKey Part Number
56-MAL219359391E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL219359391E3
Description
CAP ALUM 390UF 20% 500V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Ripple Current @ Low Frequency
2.3 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.45 A @ 10 kHz
Impedance
270 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
360mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C