MAL219357121E3
DigiKey Part Number
56-MAL219357121E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL219357121E3
Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 610mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Category
Ripple Current @ Low Frequency
1.01 A @ 100 Hz
Packaging
Box
Ripple Current @ High Frequency
1.515 A @ 10 kHz
Impedance
340 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
610mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C