MAL219056102E3
DigiKey Part Number
56-MAL219056102E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL219056102E3
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
1.232 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.76 A @ 100 kHz
Impedance
38 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 125°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C