MAL218197506E3
DigiKey Part Number
MAL218197506E3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL218197506E3
Description
CAP ALUM POLY 180UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Applications
General Purpose
Series
Ripple Current @ High Frequency
3.43 A @ 100 kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Impedance
29 mOhms
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Type
Polymer
Height - Seated (Max)
0.303" (7.70mm)
Capacitance
180 µF
Surface Mount Land Size
0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
16 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C