MAL215957151E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 141
Datasheet
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Datasheet
150 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.2Ohm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
MAL215957151E3
DigiKey Part Number
MAL215957151E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL215957151E3
Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
930 mA @ 120 Hz
Impedance
705 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.2Ohm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C