MAL215952561E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
Chemi-Con
Chemi-Con
Nichicon
Nichicon
In Stock: 85
Surge
560 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 425mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
MAL215952561E3
DigiKey Part Number
MAL215952561E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL215952561E3
Description
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
1.52 A @ 120 Hz
Impedance
390 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
425mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C