MAL215952331E3
DigiKey Part Number
MAL215952331E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL215952331E3
Description
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 730mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
1.08 A @ 120 Hz
Impedance
500 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
730mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C