MAL215841822E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 138
Datasheet
8200 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 61mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
MAL215841822E3
DigiKey Part Number
MAL215841822E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL215841822E3
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 50V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
3.88 A @ 100 Hz
Impedance
46 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
61mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C