MAL215838682E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 184
Datasheet
6800 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 40mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
MAL215838682E3
DigiKey Part Number
MAL215838682E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL215838682E3
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
5.04 A @ 100 Hz
Impedance
33 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C