MAL215818222E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
2200 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 79mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
MAL215818222E3
DigiKey Part Number
MAL215818222E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL215818222E3
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 63V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
3 A @ 100 Hz
Impedance
58 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
79mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C