MAL215618103E3
DigiKey Part Number
MAL215618103E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL215618103E3
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 67mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
4.23 A @ 100 Hz
Impedance
39 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
67mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C