MAL215253101E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
100 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
MAL215253101E3
DigiKey Part Number
MAL215253101E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL215253101E3
Description
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
340 mA @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
400 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C