MAL215050331E3 is out of stock and can be placed on backorder.
Datasheet
TDK
In Stock: 163
TDK
330 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
MAL215050331E3
DigiKey Part Number
56-MAL215050331E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL215050331E3
Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
617.5 mA @ 100 Hz
Impedance
66 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C