MAL215031151E3
DigiKey Part Number
56-MAL215031151E3CT-ND - Cut Tape (CT)
56-MAL215031151E3TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL215031151E3
Description
CAP ALUM 150UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
325 mA @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
200 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C