MAL214864102E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Direct
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 552
Direct
Rubycon
In Stock: 765
Upgrade
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Upgrade
Rubycon
In Stock: 360
In Stock: 406
Panasonic Industry
In Stock: 37
Panasonic Industry
Chemi-Con
1000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
MAL214864102E3
DigiKey Part Number
MAL214864102E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL214864102E3
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
460 mA @ 100 Hz
Impedance
240 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C