MAL214838101E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 2.023
Datasheet
Upgrade
In Stock: 1.225
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Direct
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Direct
KEMET
Nichicon
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Rubycon
Rubycon
100 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
MAL214838101E3
DigiKey Part Number
MAL214838101E3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL214838101E3
Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Series
Ripple Current @ Low Frequency
230 mA @ 100 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Impedance
320 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C