MAL214836472E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Rubycon
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 28
Chemi-Con
In Stock: 377
In Stock: 842
Nichicon
In Stock: 162
4700 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
MAL214836472E3
DigiKey Part Number
MAL214836472E3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL214836472E3
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Ripple Current @ Low Frequency
1.75 A @ 100 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Impedance
35 mOhms
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C