MAL214666152E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Parametric Equivalent
In Stock: 831
Datasheet
1500 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 125°C
MAL214666152E3
DigiKey Part Number
MAL214666152E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL214666152E3
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Mfr
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
1.4 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
33 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 125°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C