MAL214661222E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 345
Datasheet
2200 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 125°C
MAL214661222E3
DigiKey Part Number
MAL214661222E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL214661222E3
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mfr
Ratings
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.5 A @ 100 Hz
Impedance
22 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 125°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C