MAL214651102E3
DigiKey Part Number
4504PHBK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL214651102E3
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAL214651102E3 Models
Mfr
Ratings
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.8 A @ 100 kHz
Impedance
39 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C