MAL214631471E3
DigiKey Part Number
56-MAL214631471E3CT-ND - Cut Tape (CT)
56-MAL214631471E3TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL214631471E3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.25 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
65 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 125°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C