MAL214254472E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Chemi-Con
In Stock: 325
Datasheet
Similar
Chemi-Con
In Stock: 794
Nichicon
In Stock: 0
Nichicon
In Stock: 250
4700 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C
MAL214254472E3
DigiKey Part Number
MAL214254472E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL214254472E3
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Ripple Current @ High Frequency
1.449 A @ 10 kHz
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
10 V
Lifetime @ Temp.
2500 Hrs @ 105°C