MAL214254222E3
DigiKey Part Number
56-MAL214254222E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL214254222E3
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Detailed Description
2200 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Ripple Current @ High Frequency
874 mA @ 10 kHz
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
10 V
Lifetime @ Temp.
2500 Hrs @ 105°C