MAL214251331E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Chemi-Con
In Stock: 3.646
Datasheet
Similar
Nichicon
Nichicon
330 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C
MAL214251331E3
DigiKey Part Number
MAL214251331E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL214251331E3
Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Ripple Current @ High Frequency
553.5 mA @ 10 kHz
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
50 V
Lifetime @ Temp.
2500 Hrs @ 105°C